Załącznik nr 1 do Regulaminu Grand Press 2022

Opisy kategorii, do których mogą być zgłaszane prace w konkursie Grand Press 2022.

News – w tej kategorii oceniane są krótkie materiały czysto informacyjne dostarczające nową wiedzę bądź materiały zawierające istotne nowe informacje w sprawach już znanych. Ważna jest aktualność i jednoznaczność przekazu, prawdziwość i waga informacji oraz pierwszeństwo jej opublikowania przed innymi mediami.

Dziennikarstwo śledcze – obejmuje materiały powstałe w wyniku pracy śledczej autora, która wymagała od dziennikarza szukania, potwierdzenia, sprawdzania, konfrontowania i rzetelnego dokumentowania informacji, a efektem jest ważny dla opinii publicznej materiał ujawniający fakty i zdarzenia niewygodne dla zainteresowanych stron. Oceniany jest warsztat pracy dziennikarza i jakość opublikowanego materiału.

Publicystyka – w tej kategorii oceniane są materiały cechujące się autorską refleksją intelektualną nad zagadnieniami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi, historycznymi, kulturalnymi itp. Wartościowa publicystyka łączy prezentację faktów z ich subiektywną interpretacją, konfrontacją sądów oraz ich krytyczną oceną. Mogą to być zarówno teksty publicystyczne (w tym esej, komentarz, felieton), jak też programy/audycje zaliczane do publicystycznych. W tym drugim przypadku oceniana będzie zwłaszcza praca własna dziennikarza i jego wpływ na wydźwięk materiału.

Reportaż (prasowy/internetowy, audio, telewizyjny/wideo) – obejmuje materiały będące autorską opowieścią na temat ludzi i rzeczywistych wydarzeń, których twórca był świadkiem bądź zrekonstruowanych na podstawie researchu, rozmów i obserwacji reportera. Materiał taki wychodzi poza samą informację, jest pogłębiony osobistą refleksją i emocjami autora. W reportażu ważne są zebrane fakty i obserwacje, ale w równym stopniu umiejętność nadania im formy, budowania nastroju – czyli język i styl, a w przypadku materiałów telewizyjnych/wideo/audio odpowiednio: obraz, dźwięk, montaż.

Wywiad – w tej kategorii oceniane są rozmowy, w których istotną stroną jest dziennikarz zadający niebanalne i trafne pytania. Wywiad może mieć charakter publicystyczny, wspomnieniowy, informacyjny itp. Oceniane jest przygotowanie dziennikarza do rozmowy, umiejętność formułowania pytań i budowania atmosfery, jak również przekaz informacyjny i atrakcyjność rozmowy. Wywiadem nie jest sonda uliczna czy dyskusja.

Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa – kategoria, w której mieszczą się różne formy dziennikarskie (np. raport, materiał informacyjny, wywiad, audycja telewizyjna i audio) – ale wyłącznie o charakterze specjalistycznym. Mogą obejmować różną tematykę: ekonomiczną, społeczną, kulturalną, naukową, hobbystyczną itp. Materiały powinny przekazywać głęboką wiedzę, prezentowaną w dostępny dla odbiorcy sposób. Brane pod uwagę są nie tylko kompetencje autora w danej dziedzinie, lecz także język i forma materiału. Ocenie podlega również znaczenie pracy dla popularyzowania wiedzy.
Tu także można zgłaszać wszystkie nowe formy dziennikarskie – m. in. reportaże interaktywne, materiały big data itp.