Dariusz Rosiak Dziennikarzem Roku 2020

Dariusz Rosiak Dziennikarzem Roku 2020

Dariusz Rosiak („Raport o stanie świata”) otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2020. Podczas wtorkowej gali poznaliśmy też laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie. Zostały przyznane także nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego. Po raz pierwszy nagrodzono autora Książki Reporterskiej Roku.

Dziennikarza Roku wybrali sami dziennikarze, kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. O zwycięstwie nie decydowało jury, lecz liczba punktów uzyskana w głosowaniu redakcji. Dziennikarz Roku to wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

– Nominowaliście go za udowodnienie, że dziennikarska pasja jest silniejsza niż przeciwności losu, za znakomity format znakomitego dziennikarza. Wierny niełatwym tematom, zbudował markę osobistą, za dowód, że można zbudować znaczącą pozycję wytwarzając wartościowe treści. Za stworzenie nowej przestrzeni dla niezależnego dziennikarstwa. Za audycję, która kształtuje wiedzę o świecie tysięcy słuchaczy – mówił podczas wtorkowej gali Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu „Press”.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować słuchaczom. My czasem nie wierzymy w ludzi, dla których pracujemy. Chciałbym was zachęcić, żebyście popatrzyli na to, co się stało ze mną jako na dowód na to, że ludzie nie są głupi, że nie potrzebują głupich mediów, potrzebują mądrych, profesjonalnych, rzetelnych, uczciwych mediów – mówił, odbierając nagrodę Dariusz Rosiak. – Często jestem pytany, jak tego dokonałem i pytających głównie interesuje kwota na koncie. To jest bardzo ważne, ile. Znacznie ciekawsze jest pytanie – dlaczego? Dlaczego ponad cztery tysiące ludzi decyduje się na to, żeby wspierać program, który nie nadawał się do mediów publicznych? – dodał.

Dziennikarz Roku 2020 otrzymał statuetkę stalówki zaprojektowaną przez Annę Rzeźnik i czek wartości 40 tys. zł.

Dariusz Rosiak, autor podcastu „Raport o stanie świata”, wcześniej znanego z anteny radiowej Trójki, zdobył w głosowaniu redakcji 93 punkty. Za nim byli: Janusz Schwertner (Onet, 47 pkt), Andrzej Stankiewicz (Onet, 41 pkt), Ściapan Puciła (kanał Nexta, 33 pkt), Marcin Gutowski (TVN 24, 32 pkt).

Petruczenko, Siemionczyk i Newonce z nagrodami specjalnymi Grand Press

Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego została przyznana już po raz szósty. Ustanowił ją magazyn „Press” w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

W tym roku uhonorowany został Maciej Petruczenko („Przegląd Sportowy”) za doskonałe pióro, którym od pół wieku służy kibicom. To wybitny fachowiec od lekkoatletyki, ruchu olimpijskiego i dopingu. Chociaż widział już prawie wszystko, wciąż patrzy w przyszłość – wszechstronnie i odważnie interpretuje wydarzenia, łącząc oczywiste fakty, wyciąga nieoczywiste wnioski, często daleko wykraczające poza sport. Autor książki o kulisach kariery swojej rówieśniczki – królowej polskiego sportu Ireny Szewińskiej. Od ponad 20 lat kieruje redakcją warszawskiego tygodnika „Passa”. W kończącym się roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy dla „Przeglądu Sportowego”.

Laureat otrzyma statuetkę – replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup, organizowanego przez Fundację im. Bohdana Tomaszewskiego i czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest BNP Paribas Bank Polska.

Oprócz Macieja Petruczenki do nagrody byli nominowani: Tomasz Ćwiąkała (Canal+ Sport) i Radosław Leniarski („Gazeta Wyborcza”).

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów. Otrzymał ją w tym roku Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”).

Praca Siemionczyka jest rzadkim przykładem jakościowego dziennikarstwa, wspartego samodzielną pracą analityczną. Jest specjalistą od głębokiej analizy działań banków centralnych i polityki pieniężnej. Jak nikt prezentuje konsekwencje decyzji władz monetarnych Polski i krajów sąsiednich, a także czołowych banków centralnych świata. Uważnie śledzi i wychwytuje trendy w światowej ekonomii, ma nosa do rozmówców: już parę razy udało mu się przeprowadzić wywiad z osobą, która potem otrzymała ekonomicznego Nobla.

Siemionczyk prowadzi dwa unikatowe cykle: regularnie zbiera prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych autorstwa ok. 30 polskich ekonomistów i zespołów analityków. Ostatnio uruchomił panel 60 ekonomistów wypowiadających się w kluczowych dla gospodarki sprawach. Zwłaszcza w czasach kryzysu jego analizy są na wagę złota. Powinny być czytane przez najważniejsze osoby w państwie.

Laureat otrzyma czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest Allegro. Nominowani byli też: Grzegorz Nawacki z „Pulsu Biznesu” i Marek Tejchman z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Grand Press Digital jest nagrodą dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. W tym roku otrzymał ją Newonce.

Newonce – jako stacja internetowa z regularną ramówką nadaje od 2018 roku, realizując strategię dotarcia do jak najszerszego grona internautów. W tym roku krokiem milowym na tej drodze jest aplikacja (ponad 150 tys. pobrań), która połączyła Newonce.net z Newonce.radio. Była kosztownym i czasochłonnym projektem integracji dotychczasowych serwisów z platformą do nadawania radia, bazą podcastów oraz zautomatyzowaną bazą muzyczną. Jej unikatowość polega na możliwości korzystania z feedu spersonalizowanego pod kątem zainteresowań, ulubionych audycji czy podcastów, które można słuchać i oglądać w dowolnym czasie. Newonce jest nominowane do Grand Press Digital za świetne wyczucie internetowych potrzeb słuchaczy i odpowiadanie na nie, nawet powyżej oczekiwań.

Laureat otrzyma czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest Facebook. Nominowani byli też: Kanał Sportowy, Radio Nowy Świat oraz „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka.

„Wybory, których nie było” i „„Respiratory od handlarza bronią” wśród materiałów nagrodzonych Grand Press

Podczas gali finałowej 24. edycji konkursu Grand Press poznaliśmy też zdobywców nagród za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń, było ich 942. Zwycięzcy w kategoriach otrzymają czeki o równowartości 5 tys. złotych.

Nagrodzeni Grand Press 2020 w poszczególnych kategoriach:

NEWS: „Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty” – Szymon Jadczak (Tvn24.pl). Dziennikarz dotarł do faktur, z których wynika, że organizacja wyborów, które się nie odbyły, kosztowała Pocztę Polską niemal 70 mln zł, z czego 26 mln od razu zapłacono kontrahentom.

DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: Cykl: „Zdemaskowani”, „Respiratory od handlarza bronią”, „Lewe respiratory pod osłoną służb” – Wojciech Czuchnowski, Judyta Watoła, Jacek Brzuszkiewicz („Gazeta Wyborcza”). Przepłacając i nie sprawdzając jakości, Ministerstwo Zdrowia kupiło bezwartościowe maseczki ochronne za ponad 5 mln zł od firmy kierowanej przez instruktora narciarskiego, przyjaciela rodziny ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Z kolei firma należąca do byłego handlarza bronią dostała kontrakt na ponad 200 mln zł na zakup respiratorów.

PUBLICYSTYKA: „Zwierzę przemysłowe” – Agnieszka Sowa („Polityka”). Kurczęta hodowane na mięso tłoczone w wielkich halach; jednodniowe koguciki wrzucane żywcem do mielarki, to tylko część praktyk prawnie dozwolonych w krajach Unii Europejskiej.

REPORTAŻ PRASOWY/ INTERNETOWY: „Miłość w czasach zarazy” – Janusz Schwertner (Onet). Okoliczności śmierci nastolatka – osoby transpłciowej – odsłaniają fatalny stan psychiatrii dziecięcej w Polsce, opresyjnej i nieludzko nieczułej.

REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Niech toną” – Wojciech Bojanowski („Superwizjer TVN”). Wstrząsający dokument o obojętności Europy wobec dramatu uchodźców. Autor towarzyszy załodze Sea-Watch 3 na jednym z najbardziej niebezpiecznych szlaków migracyjnych świata.

REPORTAŻ RADIOWY: Cykl „Śledztwo Pisma, sezon 2” – Barbara Sowa („Pismo. Magazyn opinii”). Chodziły do tego samego liceum, miały wspólnych znajomych. Trzy nastolatki mieszkające w okolicach Jeleniej Góry giną jedna po drugiej.

DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: Cykl: „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać”? – Justyna Suchecka (Tvn24.pl). Wielowątkowy, dogłębny raport o bolączkach polskiej szkoły w czasie pandemii.

Nagrody Grand Press przyznało jury, w którym w tym roku zasiadali: Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”), Mariusz Janicki („Polityka”), Marcin Kowalczyk („Dziennik Łódzki”), Dominika Kozłowska („Znak”), Paweł Ławiński (Onet), Bianka Mikołajewska (OKO.press), Edward Miszczak (TVN), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat), Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”) oraz Agnieszka Wiśniewska (Krytykapolityczna.pl).

„Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz Książką Reporterską Roku

Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły w tym roku konkurs mający promować najbardziej wartościową twórczość reporterską w dziedzinie literatury faktu. Oceniano książki wydane od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku. W pierwszej edycji Książką Reporterską Roku została „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz (Wydawnictwo Dowody na Istnienie).

Wykluczenie komunikacyjne dotyczy co trzeciej osoby w Polsce. Przez lata było tematem tabu, gdyż częściej dotyczy osób z mniejszych miejscowości. Autorka oddała im głos, tak by to ich historie dotarły z całą siłą do czytelnika. Ten przemyślany literacko reportaż rozprawia się z zaniedbaniami ostatnich 30 lat w Polsce i abdykacją państwa ze swoich obowiązków wobec obywateli.

W jury konkursu zasiadali: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska. Autorka zwycięskiej publikacji otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę Czytelników i 5 tys. zł otrzymają Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju” (Wydawnictwo SIW Znak). To zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów.

Partnerem nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot.

Organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press
Mecenas konkursu Grand Press: Kulczyk Investments
Partnerzy konkursu Grand Press: Grupa Lux Med, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Jeronimo Martins Polska, Storytel, UPC Polska
Partner nagrody Grand Press Economy: Allegro
Partner nagrody Grand Press Digital: Facebook
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: BNP Paribas Bank Polska
Partnerzy gali Grand Press: British American Tobacco, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol